Movie stars confirmed to attend Twin Cities Film Fest - Bring Me The News

Movie stars confirmed to attend Twin Cities Film Fest

The festival kicks off on Oct. 17 with a movie from one of the Farrelly brothers.
Author:
Publish date:

Several Hollywood stars have been confirmed to attend this year's Twin Cities Film Fest next month.

The 2018 festival will be held between Oct. 17-27 at the ShowPlace ICON theater at the West End in St. Louis Park.

It comes after TCFF honored Minnesota actor Steve Zahn with a Lifetime Achievement Award at its September Gala.

Now in its 9th year, actors expected in town for this year's festival include "Napoleon Dynamite" star Jon Heder, "Scream" actor David Arquette, and comedy actor Tom Arnold.

Heder will be in town on Friday, Oct. 19, for the festival's "Centerpiece Highlight," a showing of his comedy "When Jeff Tried to Save the World." Heder will be in attendance along with director Kendall Goldberg.

Arnold and Arquette will be visiting for the premiere of "Saving Flora," about a teenage girl who kidnaps an elephant from a circus and takes it to a nature reserve, which will screen on Oct. 22.

As for local celebrities, state Rep. Ilhan Omar will be there on opening night for a showing of the documentary about her, "A Time for Ilhan."

Follow BMTN on Instagram.

Meanwhile, Minnesota celebrity chef Andrew Zimmern will make an appearance on Thursday, Oct. 25 for the Midwest premiere of "Chef Flynn," a documentary about a 10-year-old boy who converted his living room to a supper club.

Opening night will be headlined by "Green Book," the movie by Peter Farrelly (one of the Farrelly Brothers responsible for "Dumb and Dumber") that stars Viggo Mortensen and Oscar-winning Mahershala Ali.

General admission tickets to festival movies cost $12, while Gala tickets cost $20, which you can buy here.

Full Twin Cities Film Festival schedule

October 17

5:45p.m.: Time for Ilhan, Noah Shapiro

8:15p.m.: Green Book, Peter Farrelly

October 18

1:30p.m.: The Eyes of Thailand, Windy Borman

2:00p.m.: Lez Bomb, Jenna Laurenzo

3:30p.m.: After Hours Trading, Fredrick Johnson

4:00p.m.: Inventing Tomorrow, Laura Nix

6:15p.m.: Point of No Return, Noel Dockstader and Quinn Kanaly

7:00p.m.: American Tender, C.J. Renner

8:40p.m.: Time Trap, Mark Dennis & Ben Foster

9:15p.m.: Laugh 'til You DIE Shorts, Various

October 19

2:15p.m.: Nor Any Drop to Drink, Cedric Taylor

3:00p.m.: Coby, Christian Sonderegger

5:00p.m.: The Shingle Life, Peter Marcy

5:15p.m.: One Bedroom, Darien Sills-Evans

7:20p.m.: When Jeff Tried to Save the World, Kendall Goldberg

9:35p.m.: Strange Nature, Jim Ojala

9:45p.m.: In This Gray Place, R.D. Womack II

October 20

10:00a.m.: Through the Windmill, Amanda Kulkoski

11:45a.m.: Kids Incorporated Shorts, Various

12:00p.m.: F.R.E.D.I, Sean Olson

1:45p.m.: Not in My Lifetime, Pam Colby

2:30p.m.: Chasing the Thunder, Mark Benjamin + Rhino Shield, Billy Ward

3:45p.m.: Noah Wise, Ben Zuckert

5:10p.m.: Summer '03, Becca Gleason

6:15p.m.: Widows, Steve McQueen

7:30p.m.: Black, David J. Buchanan

7:30p.m.: Humor Me, Sam Hoffman

9:10p.m.: Long Lost, Erik Bloomquist

9:45p.m.: Gags, Adam Krause

October 21

10:10a.m.: Rich Kids, Laura Somers

11:00a.m.: Belong to Us, Patrick Rea

12:30p.m.: Regarding the Case of Joan of Arc, Matthew D. Wilder

1:30p.m.: Life in the Doghouse, Ron Davis

3:00p.m.: Operation Wedding, Anat Zalmanson Kuznetsov

5:00p.m.: The Testament, Amichai Greenberg

7:00p.m.: Homeward Bound - Shorts, Various

7:30p.m.: 93Queen, Paula Eiselt

9:30p.m.: Two in the Bush: A Love Story, Laura Madalinski

October 22

3:45p.m.: The Push, Grant Korgan and Brian Niles

4:00p.m.: Special Ed, Frank Anderson

6:00p.m.: Saving Flora, Mark Taylor

6:30p.m.: The Lumber Baron, Barry Anderson

7:00p.m.: Sadie, Megan Griffiths

9:15p.m.: We Can Relate - Shorts, Various

9:20p.m.: All Square, John Hyams

October 23

2:45p.m.: Fire on the Hill, Brett Fallentine

5:00p.m.: The Skin of the Teeth, Matthew Wollin

5:10p.m.: Finding Hygge, Rocky Walls

7:00p.m.: Can You Ever Forgive Me? Marielle Heller

7:30p.m.: Across the Water, Nicolo Donato

9:30p.m.: Wunderland, Steven Luke

9:40p.m.: JackRabbit 29, Kyle Klubal

October 24

2:45p.m.: American Tender, C.J. Renner

3:15p.m.: Sadie, Megan Griffiths

3:45p.m.: The Lumber Baron, Barry Anderson

5:00p.m.: The Prodigal Dad, Robert Wenzek

5:45p.m: Big Dream, Kelly Cox

6:30p.m.: Legend of Cambria, Alexei Tylevich

7:10p.m.: Passionate Voices – Shorts, Various

8:00p.m.: Who Will Write our History, Roberta Grossman

8:15p.m.: The Best People, Dan Levy Dagerman

9:25p.m.: Witch, Vanessa Magowan Horrocks Powers

October 25

2:45p.m.: Chasing the Thunder, Mark Benjamin

5:00p.m.: Song of Back and Neck, Paul Lieberstein

5:10p.m.: Artistic Expressions - Shorts, Various

7:05p.m.: Chef Flynn, Cameron Yates

7:15p.m.: Shoelaces, Jacob Goldwasser

9:15p.m.: Thrilling, Tingling Tales - Shorts, Various

9:25p.m.: Newly Single, Adam Christian Clark

October 26

10:00a.m.: Noah Wise, Ben Zuckert

10:30a.m.: Time Trap, Mark Dennis & Ben Foster

12:15p.m.: In This Gray Place, R.D. Womack II

12:45p.m.: The Prodigal Dad, Robert Wenzek

5:00p.m.: Electric Love, Aaron Fradkin

5:30p.m.: Generation StartUp, Cynthia Wade, Cheryl Miller Houser

7:00p.m.: Boy Erased, Joel Edgerton

7:45p.m.: Lez Bomb, Jenna Laurenzo

9:45p.m.: Muse, John Burr

October 27

10:00a.m.: Origin Story, Kulap Vilaysack

10:10a.m.: The Push, Grant Korgan and Brian Niles

12:20p.m.: In a Relationship, Sam Boyd

12:30p.m.: DocuMNtary: The Story of Tech in MInnesota, Nick Roseth

2:00p.m.: Zeroes, Charles St. John Smith III

2:45p.m.: The Favourite, Yorgos Lanthimos

4:30p.m.: A Private War, Matthew Heineman

7:00p.m.: United Skates, Tina Brown & Dyana Winkler

8:15p.m.: Doubtful, Eliran Elya

Next Up

Related