6 teams advance to the boys' state hockey tournament; 8 more will Thursday

Tourney brackets will be released this weekend.
Author:
Publish date:
high school hockey

Section final week in high school hockey is arguably the most exciting time in prep sports in Minnesota, and the first night of championship matchups didn't let the State of Hockey down as six teams punched their ticket to prestigious state hockey tournament. 

The highlight of Wednesday was a rare overtime penalty shot that ended the Section 6AA final between Blake and Benilde-St. Margaret's. We'll let the video do the talking. 

Here's how each section stands in Class AA and Class A. 

Class AA

Section 1: Lakeville South vs. Hastings

They play at 7 p.m. Thursday at the Rochester Rec Center. 

Section 2: Eden Prairie 3, Chaska 2

The Eagles advance to the state tourney after holding off a furious Chaska rally in the third period. Chaska trailed 3-0 but scored twice in the final five minutes to put the Eagles on edge, only to fall short in the end. 

Section 3: Burnsville vs. St. Thomas Academy

This game is Thursday at 7 p.m. at Braemar Arena in Edina. 

Section 4: Hill-Murray vs. White Bear Lake

This game is Friday at 7:30 p.m. at Aldrich Arena in Maplewood. 

Section 5: Blaine vs. Maple Grove

They play at 7 p.m. Thursday at Aldrich Arena. 

Section 6: Blake 4, Benilde-St. Margaret's 3 (overtime)

You already saw the crazy finish in overtime via the video above. 

Section 7: Andover vs. Elk River/Zimmerman

They play at 7 p.m. Thursday in Duluth's AMSOIL Arena. 

Section 8: Moorhead 3, Roseau 2

The Spuds hung on to win in a really competitive game between two of the top teams in northwest Minnesota. 

Class A

Section 1: Mankato East 3, Mankato West 1

East is into the state tourney as they advance out of Section 1 as the four seed. 

Section 2: Delano vs. Robbinsdale Armstrong

They play Thursday night at 7 p.m. at the St. Louis Park Rec Center. 

Section 3: Hutchinson 8, Litchfield/Dassel-Cokato 1

Hutch held a 2-1 lead entering the third period before erupting for six goals to skate to state in blowout fashion. 

Section 4: Mahtomedia vs. South St. Paul

They play Friday at 7 p.m. at the Roseville Ice Arena. 

Section 5: Monticello vs. Pine City

This game is at 7 p.m. Thursday at Fogerty Arena in Blaine. 

Section 6: St. Cloud Cathedral vs. Alexandria

Another Thursday night game gets going at the MAC in St. Cloud at 7 p.m. 

Section 7: Hermantown 6, Duluth Denfeld 0

Another trip to state for the Hawks as they out-shot Denfeld 50-10. 

Section 8: Warroad vs. East Grand Forks

They take the ice at the "Little Ralph" in Thief Falls Thursday at 7 p.m. 

Next Up

Related