Updated:
Original:

How much can you save by making your coffee at home instead of buying from a chain?

I found it surprisingly easy – and far cheaper than Starbucks and Caribou.
Author:

A recent study has shown that the average American spends $1,100 a year on coffee.

That works out at $3 a day and much of that will be spent in chains like Starbucks and Caribou.

The question is, do we need to be spending that much?

Yes, I know there's something nice about getting coffee from a coffee chain or gourmet independent shop, but if you're looking for ways to trim your budget, this is a place to start.

I looked into how much effort would be required to make Starbucks and Caribou-quality coffee at home – and I was pleasantly surprised to find it's not difficult.

As you can see in the videos below, you don't need fancy espresso machines or milk steamers to prepare a proper latte or a mocha frappe.

I made mine using a $20 filter coffee machine, a cheap mason jar and a $15 blender – and in both cases they took around 5 minutes to make.

Overall you'd save a bundle by making your morning joe at home instead of buying from a coffee shop, and you might even save some time not having to wait in line.

Latte

I made a latte using this recipe from The Kitchn

All you need is milk, strong coffee and some cocoa powder for sprinkles, which cost me $11 at Cub Foods – $5 for the coffee, $3 for the milk and $3 for the powder.

The coffee will probably last you a month if you make one cup a day. The cocoa powder will last longer, and the gallon of milk two weeks.

So figure that over the course of a month, that would set you back $14 plus tax,after buying an extra gallon of milk.

For one coffee every weekday (22 weekdays in a month), that works out at about $0.63 per cup.

A small latte from Caribou will set you back $3.19, so if you get one of those every weekday for a month, it'd cost you $67.98 plus tax.

Blended iced mocha

I made a blended iced mocha using this recipe from Pastry Affair.

You need a couple more things than a latte: Milk, chocolate syrup, espresso powder, ice and whipped cream. At Cub Foods, those ingredients came to $12.07.

Figure the whipped cream ($2) needs replacing after 2 weeks, same with the chocolate syrup ($2.69) and milk ($2.99), and you're looking at a cost of $19.75 over the course of a month.

That works out at an average cost per cup of $0.90.

A tall Mocha Frappe at Starbucks currently sells for $3.75, according to Fastfood Menu Prices (though it varies by location), so one of those a weekday would set you back $82.50.

The Tip Jar is consumer writer Adam Uren's advice column on how to spend, save, and live with confidence. Read past columns here.

Next Up

Mike Zimmer

‘Fire Zimmer’ trending after Vikings beat Panthers

The Vikings won the game but their coach is still on the hot seat.

Screen Shot 2021-10-17 at 8.24.33 PM

NCHC condemns Huskies fans for throwing projectiles after controversial no-call

The National Collegiate Hockey Conference says that it will be reviewing both the no-call and the aftermath.

Kirk Cousins

Kirk Cousins saves the day again to get Vikings to .500

Cousins' overtime toss to K.J. Osborn earned a 34-28 victory.

Nurses on strike

Nurses start 3-day strike at Allina WestHealth in Plymouth

A "last attempt" at negotiations failed to produce an agreement last Wednesday.

boating minnesota lake

Minnesota has experienced its deadliest boating season since 2005

Minnesota has seen 17 boating-related deaths so far this year.

Drew Doughty

Kirill Kaprizov makes Kings’ Doughty eat his words

The Kings defenseman isn't a fan of the Wild star's new deal.

Quinn Olson / UMD Hockey

Watch: UMD's Olson goes between-the-legs to set up highlight goal

Another Saturday. Another highlight for a Minnesota college hockey team.

Gopher Hockey

Watch: No-call lifts Gophers to OT victory over St. Cloud State

A blatant hook marred a top-four battle in St. Cloud.

Related

The Tip Jar: How much money can you save giving up your car commute?

We had a race – car vs. bike vs. bus – to see whether it's worth your time giving up your car.

6 ways to save money on your Christmas decorating

It's the time of year when everyone is decking their halls.

The Tip Jar: How I'm using an app to save and invest money

It's helping me set aside a few extra bucks every week.

The Tip Jar: How to save some money on your internet service

I did it to save money. And now I want to help you save money as well.

Employers could soon start helping you pay off your student debts

A new program allows companies to help employees with student loans.

The Tip Jar: Do you save money by shopping at Aldi?

Is Aldi cheaper than Walmart? And how does Trader Joe's stack up against Kowalski's and Lunds?